Leksykon-Kresowianie na Śląsku po 1945r

Projekt LEKSYKON – KRESOWIANIE NA ŚLĄSKU PO 1945 r.

realizowany jest przez Instytut Śląski dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Badania nad problematyką Polaków pochodzących z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, osiedlonych przymusowo po 1945 r. w Polsce, a przede wszystkim na Ziemiach Zachodnich, cieszą się od lat 90. XX w. stałym zainteresowaniem naukowców i popularyzatorów tematyki.

W dostępnej literaturze przedmiotu z tego czasu dysponujemy opracowaniami wpisującymi się w dany temat, wymienić tu można m.in. następujące tytuły: Powojenne losy inteligencji kresowej (Opole 2007); Pamięć o kresowych korzeniach (Opole 2010); Gliwiccy Kresowianie (Gliwice 2010); Wokół ludzi i Zdarzeń (Opole 2011); Kresowianie na Górnym Śląsku (Katowice 2012), Głubczyccy Kresowianie i Sybiracy (Głubczyce 2015); Pamięć pokoleń (Wrocław 2018), Kresowa Atlantyda (Opole od 2012), Kresowianie na Śląsku Opolskim (Opole 2011) i inne.

Celem inicjatorów projektu Leksykon – Kresowianie na Śląsku po 1945 r. jest twórcza kontynuacja i rozwinięcie tych prac oraz scalenie dotychczasowego dorobku badawczego i publicystycznego w jednym, uporządkowanym tematycznym kompendium wiedzy. Istotą jest także ocalanie dla potomnych przeniesionego dziedzictwa Kresów na teren Górnego Śląska po II wojnie światowej.

 

Link do strony:  Kresowianie na Śląsku – Kresowianie na Śląsku (instytutslaski.pl)

Dodatkowe informacje  w  zakładce :Galeria

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *